ZDVOP
Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc
KÚÚK Most
Poslání zařízení
Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc při Kojeneckých ústavech Ústeckého kraje v Mostě (dále jen ZDVOP) poskytuje ochranu a pomoc dítěti, které se ocitlo v krizi a v ohrožení a nemůže z různých důvodů setrvat ve své rodině. Ochrana a pomoc takovému dítěti spočívá v uspokojování základních životních potřeb, včetně ubytování, v zajištění zdravotních služeb a v psychologické a jiné obdobné nutné péči.
Ochrana a pomoc se poskytují po přechodnou dobu nepřesahující zpravidla 6 měsíců bez ohledu na to, je-li poskytována na základě smlouvy o poskytování ochrany a pomoci nebo na základě soudního rozhodnutí.
ZDVOP spolupracuje s orgány sociálně-právní ochrany dětí a s rodinami na navrácení dítěte do přirozeného sociálního prostředí, tj. do vlastní rodiny či do náhradního rodinného prostředí.
Cílová skupina zařízení
Cílovou skupinou ZDVOP jsou ohrožené děti zejména ve věku do 3 let a jejich rodiny. V případě staršího dítěte poskytuje zařízení poradenskou pomoc a zajistí kontakt s vhodným zařízením podobného typu.
Cíle činnosti zařízení
- prioritou je návrat dítěte do vlastní rodiny (umožňuje-li to situace v rodině),
- zlepšení psychického a fyzického stavu dítěte, získání náhledu rodiny na problematickou situaci a zvýšení motivace rodiny k řešení situace,
- komplexní péče – sociálně-právní ochrana dítěte, ošetřovatelská, výchovná, diagnostická, léčebně preventivní a rehabilitační péče,
- zlepšení rodičovských dovedností při péči o dítě,
- pokud návrat dítěte do rodiny není možný, ve spolupráci s orgánem sociálně-právní ochrany hledání nejlepšího možného řešení pro toto dítě (tj. prioritně náhradní rodinná péče),
Zásady činnosti zařízení
Zásady činnosti zařízení odpovídají principům poskytování sociálně-právní ochrany dětí:
- postup v souladu s etickým kodexem zařízení,
- vnímání dítěte a rodiny jako celku a využívání komplexního přístupu v práci s dítětem a rodinou (vč. širšího sociálního prostředí),
- důraz primárně na hájení zájmů, práv a potřeb dítěte vycházející z Úmluvy o právech dítěte,
- vedení rodiny k aktivnímu a samostatnému řešení situace,
- nehodnotící postoj k dětem a rodičům.
Podmínky pro přijímání dětí do zařízení
Děti se přijímají na základě:
- smlouvy o poskytování ochrany a pomoci (viz. PP SP Smlouva o poskytování ochrany a pomoci v ZDVOP),
- rozhodnutí soudu dle § 13a zákona o SPOD, § 924 občanského zákoníku a § 971 odst. 2 občanského zákoníku.
O přijetí (nepřijetí) dítěte do ZDVOP rozhoduje ředitel zařízení. Odmítnout přijetí může tehdy:
- pokud je zařízení plně obsazeno,
- pokud to nedovolují důvody hygienické či epidemiologické,
- není-li přijetí dítěte odůvodněné (např. rodič si chce udělat dovolenou bez dítěte apod.).
Zařízení je povinno oznámit přijetí dítěte místně příslušnému OSPOD. V případě přijetí dítěte na základě smlouvy o poskytování ochrany a pomoci, má ZDVOP povinnost požádat obecní úřad obce s rozšířenou působností (dále jen OÚ ORP) o vydání souhlasu s poskytováním ochrany a pomoci dítěti v ZDVOP.
Pobyt dětí v zařízení
Zařízení ve spolupráci s příslušnými OSPOD a dalšími institucemi dbá na to, aby pobyt dítěte v zařízení byl co nejkratší.
Při stanovení doby pobytu dítěte v zařízení je nutné respektovat platnou právní úpravu.
Přijetím dítěte do zařízení nezanikají rodičům práva a povinnosti vyplývající z rodičovské odpovědnosti, pokud soudem není rozhodnuto jinak.
Zařízení umožňuje rodičům pravidelný osobní kontakt s dítětem.
Péče o děti v zařízení
Zařízení poskytuje svěřeným dětem komplexní interdisciplinární péči (lékařskou, ošetřovatelskou, rehabilitační, výchovnou, psychologickou, sociálně-právní apod.) a vytváří podmínky pro optimální vývoj dětí ve všech jeho složkách. Péče je poskytována na základě moderních poznatků teorie a praxe tak, aby mohly být uspokojovány v maximální možné míře všechny potřeby dítěte.
Péče o dítě je zásadně individuální, zohledňuje jeho potřeby a zájmy, přizpůsobuje se rodinnému prostředí a respektuje sourozenecké skupiny. Režim pobytu dítěte je přizpůsoben věku dítěte, stupni jeho vývoje a zdravotnímu stavu.
Zařízení zajišťuje péči lékaře – pediatra, psychologa, fyzioterapeuta a dalších odborných lékařů (dle potřeb dítěte). O děti pečují dětské sestry (tzv. „tety“).
Řešení problémové sociální situace dětí a sociální práci se věnuje sociální pracovník. Strukturu zaměstnanců doplňuje pomocný a technický personál, který zajišťuje stravování dětí a provoz zařízení. Sociální pracovník ZDVOP pracuje max. s 10 umístěnými dětmi.
- Ošetřovatelská péče zahrnuje odborné činnosti, které se podílejí na rovnoměrném vývoji dítěte a na plnění jeho bio–psycho–sociálních potřeb. Využívá se individuální přístup k dítěti. Výchovnou péčí jsou u dítěte rozvíjeny všechny složky psychomotorického vývoje a vytváří u něj kladné emoční ladění. Dítěti je přidělen konkrétní klíčový pracovník („výchovná teta“), který sleduje vývoj dítěte a plánuje jeho další výchovnou a příp. ošetřovatelskou péči.
- Vzhledem ke krátkodobosti pobytu dítěte v zařízení a k zájmu zachovat dítěti stabilní prostředí, nedochází zpravidla ke změně sociálního, ani klíčového pracovníka („výchovné tety“). Změna může nastat jen v případech, kdy dojde ke změně pracovního poměru dotčeného pracovníka, ke střetu zájmů či při zásadní životní změně pracovníka (např. dlouhodobá nemoc apod.). V případě změny sociálního pracovníka se tato skutečnost oznámí zákonným zástupcům dítěte s tím, že je jim zároveň představen pracovník, který případ dítěte přebírá.
- Sociálně právní ochrana vychází především ze zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí, a navazujících právních norem. Sociální pracovník:
- sleduje zájem rodičů o dítě a další důležité okolnosti, které vypovídají o situaci dítěte,
- neprodleně oznamuje OSPOD děti vhodné pro NRP,
- je v pravidelném kontaktu s příslušnými OSPOD, popř. se soudy, policií a dalšími státními i nestátními organizacemi,
- pravidelně OSPOD informuje o všech skutečnostech, které doplňují či mění stávající sociální situaci dítěte, popř. jeho zdravotní stav,
- umožňuje pověřeným zaměstnancům OSPOD návštěvu dítěte v zařízení a nahlédnutí do sociální dokumentace dítěte,
- připravuje podklady pro NRP,
- v součinnosti s OSPOD se podílí na opatřeních vedoucích k sanaci dysfunkční rodiny dítěte,
- stanovuje individuální plán sociální práce s dítětem na základě IPOD zaslaného z příslušného OSPOD dle vnitřního předpisu MP O 16 Plán sociálně-právní ochrany dítěte,
- je připraven poskytovat členům rodiny dítěte umístěného v zařízení základní poradenskou péči.
- Zařízení spolupracuje s rodinou dítěte a poskytuje jí pomoc při vyřizování a zajišťování záležitostí týkajících se dítěte, zajišťuje členům rodiny dítěte terapii, nácvik rodičovských a dalších dovedností, které rodič nebo jiná osoba odpovědná za výchovu dítěte nezbytně potřebuje pro péči o dítě, a to v souladu s individuálním plánem ochrany dítěte zpracovaným OSPOD.
- ZDVOP poskytuje své služby a zajišťuje provoz nepřetržitě.
Péče o dítě je zásadně individuální, zohledňuje jeho potřeby a zájmy, přizpůsobuje se rodinnému prostředí a respektuje sourozenecké skupiny.
Režim pobytu dítěte je přizpůsoben věku dítěte, stupni jeho vývoje a zdravotnímu stavu.
Propuštění dítěte ze zařízení
Dítě se propustí ze zařízení trvale, jestliže pominuly důvody jeho pobytu:
- do péče vlastní rodiny
- do náhradní rodinné péče na základě rozhodnutí soudu
- do péče jiné osoby či jiného zařízení na základě rozhodnutí soudu
Dítě se propustí ze zařízení dočasně:
- na přechodný pobyt k rodičům nebo jiným fyzickým osobám (včetně budoucích náhradních rodičů) dle § 30 zák. č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí,
- do příslušného lůžkového zdravotnického zařízení, vyžaduje-li to zdravotní stav dítěte (dětské oddělení, ozdravovna, dětská odborná léčebna).
Úhrady za pobyt a péči
Pobyt a péče o děti v zařízení jsou hrazeny:
- ze státního příspěvku v případě umístění dětí na základě rozhodnutí soudu, na základě žádosti obecního úřadu obce s rozšířenou působností, či v případě, že obecní úřad obce s rozšířenou působností považuje umístění dítěte v zařízení za důvodné,
- z přídavků na děti,
- z příspěvku na úhradu pobytu a péče, hrazeného rodiči, popř. jinými osobami povinnými výživou dítěte; o výši příspěvků rodičů na úhradu pobytu a péče v zařízení rozhoduje ředitel zařízení v souladu s § 42b-f, zákona č. 359/1999 Sb.
Kompletní Vnitřní řád ZDVOP můžete zhlédnout zde.